Upute za cetirizin astrafarm

Liječenje

I N S T RUK C I I

za medicinsko liječenje

Cetirizina-ASTRAFARM

Dyyucha rechina: cetirizin; 1 tableta za čišćenje cetirizin dihidroklorida 10 mg;

dodatne riječi: celuloza mikrokristalna, laktoza monohidrat, krospovidon, magnezijev stearat, aerosil, premaz SeleKoat TM.

Likarska forma. Tablete, vkrití obolonkoy.

Farmakoterapijska skupina. Antihistaminici za sistemsku stasis.

PBX kod R06A E07.

Prikazano. Simptomatski simptomi alergijskih bolesti: kronični (alergični) alergijski rinitis, sezonska alergijska alergija, kronična alergijska bolest, kronična idiopatska bolest, alergijski dermatitis.

Prototip. Osjetljivost na Cetirizin-Astrapharm i donje komponente lijeka, teška nefropatija, razdoblje trudnoće i godina starosti, do 6 stijena.

Sposib zososuvannya taj dozi. Djeca starija od 12 godina trebali bi imenovati 10 mg Cetirizin-Astrapharmus po doba, bazhano navečer. Lijek se može zasosovuvati bez obzira na priyomu izh. Trivijalnost se izražava nerazdvojno i govori se tako da postaje 2–4 tizhní. U slučaju sezonskog alergijskog rinitisa - 3-6 puta, u slučaju kroničnog idiopatskog pogoršanja i kroničnog alergijskog rinitisa, moguće je napredovanje do 1 godine.

Pacijentima zbog nedostatka preporučene doze treba smanjiti polovinu.

Bolesnicima s novčanom insuficijencijom, posebno u slučaju vrhovnog nedostatka nirkovice, doza je potrebna pojedinačno.

Hvírí litínogo víku može biti osjetljiviji na lijek, trebat će mi korektivne doze.

Pobichny reakcije. Golovny bíl, pospanost, zamorochnochennya, nešto niži AT, malo poboljšan, slabost, slabost; reakcija hiper osjetljivosti, manifestni shkernyh alergijske reakcije, bronhospazam, angio neurotični naryak, laringitis; kserostomija, pečenje, kvrgavost, gubitak apetita, bol u želucu, nudotija, proljev, zamagljivanje; kašalj; nosno krvarenje. U okremich bolesnika promovirani su hepatotoksični lijekovi (povećana aktivnost aminotransfer az, hepatitis).

Predozirati. Uz značajno predoziranje (50 mg cetirizin digidroklorida) moguća je pospanost, jače nuspojave.

Likuvannya: promocija šljake, određivanje enterosorbenata, simptomatska likuvannya. Specifični protuotrov nije vidomija. Nemojte davati lijek kad se provodi.

Zastosuvannya u razdoblju vaginosti abo godine dojke. Lijek nema stasis u razdoblju incidencije, ostaci podataka u punom su toku dan.

Zh_nkam, kao dobro dojenje, nemojte uzimati drogu, ne uzimajte komad mlijeka s majčinim mlijekom kod ljudi.

Djeca. Klíníchniy dosvíd stasis lijeka u djece do 6 godina іnvídsutníy.

Djeca u dobi od 6 do 12 godina, lijek je označen u posljednjem obliku, a 12 dana je u dobi od 12 godina..

Značajke zastosuvannya. Lijek se mora pažljivo čuvati pacijenta, kao da pokušava dobiti hemodijalizu.

U razdoblju liječenja Cetirizinom-Astrapharmom, ne preporučuje se piti alkohol, ako možete spavati, spavati i psihomotorne reakcije su moguće.

Zdravlje da na bilo koji način apsorbira brzinu reakcije u slučaju automatskog prevoza kerubina. Oskílki lijek može wiklikati pospanost, pazite na sigurnost u slučaju automobila, robota s mehanikom, ali trebam brz odgovor, trebat će mi brza reakcija.

Međusobno povezivanje s najvažnijim karticama i vidjeti međusobnu razmjenu. Jednosatni unos cetirizin dihidro klorida u dozi od 20 mg i cimetidina u dozi od 400 mg ne apsorbira se u manifestaciji shkirnoy reakcije, viklikano innkktstsyy gístamínu, u vrijeme kada pryvnyanní s jednom reakcijom, uzet ću cijenu.

Nužno je pažljivo propisati probleme Cetirizin-Astrapharm i Likarsky, koji bi trebali pokrenuti središnji živčani sustav, i dalje od izravnih dokaza njihove interakcije.

Jednokratnim imenovanjem Cetirizin-Astropharmus i teofilin (posebno doziranje teofilina 400 mg), možete nastaviti na povećanje koncentracije cetirizin-Astropharmus u ranijem roku.

Odjednom, zagušenje Cetirizin-Astrapharm s lijekovima koji pokazuju toksični učinak, na primjer, gentamicin, može prikriti bilo kakve simptome toksičnosti, kao što su šum glasova i zbunjenost.

Farmakodinamiku. Tsetirizin-Astrafarm - antihtaminski zasib, selektivni blokator periferne N1-gista novih receptora. Pored toga, dolazi do poboljšanja gistamnua, kao i do povećane penetracije kapilara (cvjetanja, škropljenja, pisma) i stimulacije osjetljivih živaca koja je izraženija. Krema anti-histamin, anti-alergijsko djelovanje Cetirizin-Astrapharmum. U početnoj fazi alergijske reakcije postoji pogled na histamin i eozinofilnost, koji je oslabljen takvim nalogom za pojačavanje alergijske reakcije. Svjestan sam povijesti bronhikonstrikcije u bronhijalnoj astmi.

Cetirizin-Astrapharm je pogodniji za piropezin, koji je zbog svoje kemijske strukture karboksiliran s najnovijim hidroksizinom, glavnim metabolitom. Zbog narušene polarnosti i jake povezanosti s krvnom plazmom, kao i niskog lipida, cetirizin je značajno veći od prodora kroz krvno-moždanu traku, niži od prethodnog, vrlo je praktičan.

Farmakokinetika. Tsetirizin-Astrafarm shyvtoktsya da se mokri iz travnatog trakta. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 40-60 sati. Maksimalni terapeutski učinak početka je približno nakon 4-8 godina, a trivaže do 24 godine. S krvnom plazmom u krvi povezano je oko 93% lijeka. Oko 70% dobitnika je dobrodošlo, ali to je važno za nepromijenjeni vigad. Kada nirkovíy nedostaci elímínatsіya spovílnyutsya.

Glavne fizikalne i kemijske vlasti: tablete okruglog oblika s dvostrukom površinom, u ljusci s bijelom bojom. Na ruži su vidljive dvije kuglice.

Ne krutite pripremu za isporuku terminologije dodeljene na pakiranju.

Operite zberigannya. Zberigati na suhom, očišćenom vid svjetlu, nedostupnom djeci na temperaturama ne većim od 25 ° C.

Ambalaža. 10 tableta za blister; 1 abo 2 blistera u kutiji.

Kategorija vídpusku. Za recept.

Virobnik. TOV "Astrafarm".

Місцезнаходження. Ukrajina, 08132, Kijev-Svyatoshinsky okrug, Izvor

Cetirizinski-Astrapharm Upute za korištenje

za medicinsko liječenje

Likarsko skladište:

dyucha cistirizin;

1 tableta za čišćenje cetirizin dihidroklorida *;

dodatne riječi: mikrokristalna celuloza; laktoza, monohidrat; Magnezijev stearat; krospovidon; silicijev dioksid bezvodan; prevlaka "SeleKoat ™" (hipromeloza, polietilen glikol (makrogol) 6000, titanov dioksid (E 171)).

* 100% krastavac 10 mg u pererachuvanni.

Likarska forma. Tablete, vkrití obolonkoy.

Tablete su okruglog oblika s dvostrukom izbočenom površinom, u ljusci s bijelom bojom. Na ruži su vidljive dvije kuglice.

Naziv i místsenozhenzhenniya virobnik.

Ukrajina, 08132, Kijev regija, Kijev-Svyatoshinsky okrug, metro Vishnev, vul. Kijev 6.

Antihistaminici za sistemsku stasis. Pohídní píperazinu.

PBX kod R06A E07.

Tsetirizin-Astrafarm - antihistamidni lijek druge generacije; selektivni blokator perifernih H1-histaminskih receptora. Za kemijsko punjenje - karboksilna kiselina je viša od hidroksizina, glavnog metabolita cetirizina. Popravite antihistaminike i antialergijske lijekove. Zapobígaє razvoj i to prevladavanje alergijskih reakcija, a to je antisudativna snaga.

Izlijevanje u ranu fazu alergijskih reakcija, kao i promjena jasnoće plamena; prignichu vidílennya mediatorív, shcho sudjelovati u službenoj fazi alergijske reakcije. Zmenshuє penetracija kapilara, napredovanje razvoja tkiva, znanje o spazmu glatkih mišića. Usuvak shkirnu reakciju na unošenje gistamina, specifičnih alergena, kao i hlađenje (hladnim prskanjem). Znizhê gistamíníndukovanu bronhokonstrikcija s bronhijalnom astmom.

Praktično nije moguće popraviti sedativni učinak, antikolinergičke i antiserotoničke lijekove u slučaju zagušenja preporučenih doza.

Tsetirizinu dihidroklorid brzo se apsorbira iz biljnog trakta, apsorpcija - 70%. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 60 sati nakon unutarnjeg zagušenja. Vremensko razdoblje postaje 7-10 godina. Minimalno se metabolizira u pećnici uz odobrenje neaktivnog metabolizma, a unosi ga nepromijenjeni uz pomoć nikla.

Indikacija za zagušenja.

- Simptomatska terapija sezonskog i trajnog alergijskog rinitisa (takvi simptomi kao što su rinoreja, preplavljen nos, chhannya), kao i ne-nazalni simptomi povezani s konjuktivitisom;

- Šetnja i Kropivjanka različitih vrsta, uključujući kroničnu idiopatsku Kropivâyanku.

Povećana je osjetljivost na cetirizin, ali na posljednju komponentu lijeka, kao i na hidroksizin i na bolji pyperazin. Težina nirkovu insuficijenciju (uklanjanje stvorenja)

Hajde bezpeki sa zasosuvanní.

U slučaju fiksnih terapijskih doza, nisu dokazane klinički značajne interakcije s alkoholom (s koncentracijom alkohola u krvi od 0,5 g / l). Prote je preporučio jedinstvenu upotrebu jednodnevnog alkohola.

Cetirizin-Astrapharm sa zaštitom označava bolesnike s kroničnim nedostatkom nirkove, s epilepsijom chiz zryzikom sud za dobitke, kao i patsíntam litíngogo víku.

Pokazatelji učinkovitosti lijeka mogu se poboljšati u pacijenata putem slabih funkcija, jer je lijek uskladišten u istoj kategoriji u kojoj je zaštićen..

Nemojte pretjerivati ​​s preporučenom dozom. Dozu dodajem 2 puta za sljedeću bolest kod prvog i drugog nedostatka.

Zastosuvannya u razdoblju vag_nostnost abo yearvannya dojke.

Lijek ne staje u razdoblju vaginosti, već u godini dojke.

Zdravlje u reakciji na brzinu cheruvanni motornim transportom ili robotima s najnovijim mehanizmima.

Pacijenti, ako moraju obavljati motorni prijevoz radi mehaničkog servisiranja, moraju voditi računa o potrebi snažne reakcije organizma na lijek (div. Odjeljak "Djelomični učinci").

Jednosatni unos lijeka s potrebnim intervencijama, koje mogu pokrenuti središnji živčani sustav, može uzrokovati slabljenje poštovanja i dobre prakse..

Tip indikacija za djecu do 6 godina.

Sposib zastosuvannya taj dozi.

Dorosl i dieti u vremenu od 6 godina: 10 mg (1 tableta) 1 put na dodatku, bazhano u noći. U trenutku kada trebate dodati dozu od 10 mg, možete uzeti dvije doze: 5 mg lijeka i 5 mg navečer.

U vrijeme uzimanja potrebnog lijeka u dozi od 5 mg, potrebno je uzimati oblik cetirizina s mogućnošću redovite doze.

Tablete su kovtati, isprane s 1 bočicom isprati.

Trivijalnost kreveta leći u leđa i stražnji dio repa i lijevo i lijevo za kožu bolesnu.

Pismenost pacijenta: Ispravljanje doze nije potrebno (za razumijevanje normalnih funkcija).

Pacijenti s oslabljenim funkcijama niroka (mir i grozan korak): dohvatiti maê buti je nedjeljiv pad, postat ću funkcija niroka. Sljedeći put kad se sagnete za stol, donja, ista doza kao i prethodni put. Da bih se, usput, trebao upoznati s kreatinom (QC) pacijenta (ml / hv). Vrijednost QC (ml / hv) može se utvrditi na osnovu naznačenog kreatinog krvnog sirupa (mg / dl) za dodatnu formulu:

[140 - vik (kod stijena)] × masa tila (kg)

72 x kreatininski krvni sirup (mg / dl)

Korektsíya dosuvannya za zrele patsíntív sa slomljenim funkcijama nirok.

Klírens kreatinínu (ml / hv)

Dohvati tu frekvenciju

10 mg 1 puta na Dobi

Laka pozornica

10 mg 1 puta na Dobi

5 mg 1 put po dob

5 mg 1 puta po 2 dobi

Termínalna stadij grančica nirok - patsínti, yakim provode dijalizu

Djeca s oslabljenim funkcijama Potrebno je pronaći pojedinačno slijedeću vrijednost za kreativce pacijenta i majstora.

Pacijenti s poremećenom funkcionalnošću peći ne moraju koristiti korektivne doze za narušenu funkcionalnost peći.

Simptomi: gubitak simptoma, proljev, zatvor, slabost, glavobolja, blaga bolest, pretjerano ophođenje, besanica, sedativni učinak, pospanost, stupor, tahikardija, drhtanje, besanica, neodgovornost Predoziranje u djece može uzrokovati zbujennya.

Likuvannya. Specifični protuotrov za cetirizin nevdomy. U slučaju predoziranja preporučuje se preporučena terapija. Promicanje slunka slíd provesti yaknayshvidshe pislya zastosuvannya droga s najudaljenijim priyomom aktivnim vugíllya. Cetirizin treba davati tijekom hemodijalize; učinkovitost peritonealne dijalize nije instalirana.

Cetirizin u slučaju zagušenja u preporučenim dozama ima blago povećan unos središnjeg živčanog sustava, uključujući pospanost, povraćanje, zbunjenost i glavobolju. U slučaju opakih padova, stimulacija središnjeg živčanog sustava bila je paradoksalna..

Smatralo se da će cetirizin, selektivni antagonist perifernih receptora H1, biti na isti način kao i loše jutro, slomljeno oko, suha usta.

Povidomlyalos o vipadki oslabljenoj funkciji peći, što je karakterizirano odvojenim enzimima za grijanje pećnice, koji se suprovodio sa stabilnim računom za grijanje. Zazvichay stan normalizuvavsya pislya pripinennya priyomu droga.

Sa strane srca: tahikardija.

Sa strane krvnog sustava: trombocitopenija.

Sa strane živčanog sustava: parestezija, sudomija, izljevi rukhovi, disgeuzija, neptomnist, tremor, oslabljen tonus (distonija), disnezija.

Sa strane organa do zore: uništavanje akomodacijskog oka, nečistoća zore, mimikrija jabuke pune ruke posla.

Sa strane travnatog trakta: diarea.

Sa strane sekularnog sustava: disurija, enureza.

S bočne strane stranice i srednjoškolski ogrtač: prevladavajući, visi sa strane, ošišan, ogorčeni neurotransmiter, eritem lijeka.

Uništavanje Zagalny: astenija, nedovršen, nabryak.

Sa strane imunološkog sustava: hiperhutilnost, anafilaktički šok.

Sa strane hepatobilijarnog sustava: oslabljena funkcija peći (transfuzija transaminaze, lunate fosfataze, GGTP i bilirubina).

Sa strane vidovnjaka: nervoza, anksioznost, agresija, zbunjenost, depresija, depresija, halucinacije, besanica, nervozni tik.

Laboratorijski doslenjennya: zbіlshennya masi tíla.

Prednosti za djecu:

sa strane travnatog trakta: proljev;

na strani vidovnjaka: pospanost;

Sa strane dihalonskog sustava: rinít;

zanemareno umanjenje:.

Vz zmodiya s inšimi líkarskim zabobom koja se vidi uzakmodiiy.

Slijedeće farmakokinetičke interakcije izvedene su za cetirizin i pseudoefedrin, cimetidin, ketokonazol, eritromicin, azitromicin; nije bilo farmakokinetičkih interakcija. U vrijeme postizanja bagoferozne stasije, teofilin (400 mg 1 put po dob), taj se cetirizin lagano povećao (16%) zbog nižeg cetirizina, dok se dispozicija teofilina nije smanjila u isto vrijeme.

Gutanje cetirizina s cimetidinom, glipisidom, diazepamom i pseudoefedrinom nije pokazalo dokaze o lateralnim farmakodinamičkim interakcijama..

Gutanje cetirizina s azitromicinom, eritromicinom, ketokonazolom, teofilinom i pseudoefedrinom nije pokazalo dokaz međusobnih interakcija. Povrh toga, cetirizin je zamišljen s makrolidima, ali ketokonazol nije rezultirao kliničkim ispitivanjima na EKG-u.

Sat inhibicije bagatoraze ritonaviru (600 mg 2 puta po dob) i cetirizina (10 mg po dob), stopa izloženosti cetirizinu bila je otprilike 40% niža, dok je dispozicija ritonavira samo neznatno smanjena (-11%)..

Vzêmodiya s inshimi líkarskim teškoćama radi nevidoma. Međutim, morate se dotaknuti posebno sigurnih mjera opreza s jednokratnim zagušenjem, istodobnim i sedativnim zaprekama, kao i s alkoholom. Davanje cetirizina odmah grozničavim suzama, popravljanjem ototoksičnosti, primjenom gentamicina, na primjer, maskiranjem simptoma ototoksičnosti, poput buke glasova,.

Ne možete smanjiti apsorpciju cetirizina kad ga uzimate, ali vrijeme apsorpcije je 1 godina.

Termin vezanosti. 3 stijena.

Zberigati u originalnom pakiranju na temperaturi od 25 ° C.

Zberigati izvan dosega djece.

Ambalaža.
10 tableta u blisteru; 1 abo 2 blistera na kutiji.

Upute za uporabu Cetirizina (Cetirizine)

Vlasnik potvrde o registraciji:

Oblik doziranja

reg. Br.: LP-000381 od 25.02.11 - Struja
cetirizinski

Oblik otpuštanja, pakiranje i sastav lijeka Cetirizine

Filmom obložene tablete bijele ili gotovo bijele boje, okrugle, bikonveksne; presjek - jezgra je bijela ili gotovo bijela.

1 kartica.
cetirizin dihidroklorid10 mg

Pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, laktoza monohidrat, krospovidon, magnezijev stearat, koloidni silicijev dioksid.

Sastav školjke: [hipromeloza, talk, titanov dioksid, makrogol 4000] ili [omotač suhog bijelog filma koji sadrži hipromelozu, talk, titanov dioksid, makrogol 4000].

10 komada. - blister pakiranje (1) - paketi od kartona.
10 komada. - blister pakiranje (2) - paketi od kartona.
10 komada. - blister pakiranje (3) - paketi od kartona.

farmakološki učinak

Kompetitivni histaminski antagonist, metabolit hidroksizina, blokira H1 histaminske receptore. Sprječava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, ima antipruritski i antieksudativni učinak. Utječe na ranu fazu alergijskih reakcija, ograničava oslobađanje upalnih medijatora u kasnoj fazi alergijske reakcije, smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila. Smanjuje propusnost kapilara, sprječava razvoj edema tkiva, ublažava grč u glatkim mišićima.

Eliminira kožnu reakciju na unošenje histamina, specifičnih alergena, kao i hlađenje (s hladnom urtikarijom).

Gotovo da nema antikolinergičkih i antiserotoninskih učinaka. U terapijskim dozama praktički ne uzrokuje sedativni učinak. Početak djelovanja nakon jednokratne doze od 10 mg cetirizina - nakon 20 minuta (u 50% bolesnika) i nakon 60 minuta (u 95% bolesnika), traje više od 24 sata. Na pozadini liječenja, tolerancija na antihistaminsko djelovanje cetirizina ne razvija se. Nakon prekida liječenja, učinak traje do 3 dana.

farmakokinetika

Brzo se apsorbira iz probavnog trakta, vrijeme za postizanje C max nakon gutanja je 1 sat.Hrana ne utječe na cjelovitost apsorpcije (AUC), ali produžuje vrijeme postizanja C max za 1 sat i smanjuje vrijednost C max za 23%. Kada se uzima u dozi od 10 mg 1 puta / dan tijekom 10 dana, ravnotežna koncentracija u plazmi iznosi 310 ng / ml i opaža se 0,5-1,5 sati nakon primjene. Komunikacija s proteinima u plazmi iznosi 93% i ne mijenja se u koncentraciji cetirizina u rasponu od 25-1000 ng / ml. Farmakokinetički parametri cetirizina mijenjaju se linearno kada se primjenjuju u dozi od 5-60 mg. V d - 0,5 l / kg. Metabolizira se u malim količinama u jetri O-delkilacijom, čime se tvori farmakološki neaktivan metabolit (za razliku od drugih blokatora H1 histaminskih receptora koji se u jetri metaboliziraju putem citokromskog sustava P450). Ne kumulira se. 2/3 lijeka izlučuje se nepromijenjeno bubrezima, a oko 10% - kroz crijeva.

Sistemski klirens - 53 ml / min. T 1/2 u odraslih - 7-10 sati, u djece 6-12 godina - 6 sati, u djece 2-6 godina - 5 sati, u djece od 6 mjeseci do 2 godine - 3 sata, U starijih bolesnika T 1 / 2 povećava se za 50%, sistemski klirens smanjuje se za 40% (smanjena bubrežna funkcija).

U bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega (klirens kreatinina ispod 40 ml / min) klirens lijeka se smanjuje, a T 1/2 produžuje (tako da se u bolesnika na hemodijalizi ukupni klirens smanjuje za 70% i iznosi 0,3 ml / min / kg, i T 1/2 se produžuje 3 puta), što zahtijeva odgovarajuću promjenu režima doziranja.

Bolesnici s kroničnim bolestima jetre (hepatocelularna, kolestatska ili bilijarna ciroza) imaju porast T 1/2 za 50% i smanjenje ukupnog klirensa za 40% (ispravljanje režima doziranja potrebno je samo uz istodobno smanjenje brzine glomerularne filtracije). Prodire u majčino mlijeko.

Cetirizina-ASTRAFARM

Upute za medicinsku upotrebu lijeka CETIRIZINE-Astrapharm (CETIRIZINE-ASTRAPHARM)

Djelatna tvar: cetirizin; 1 tableta sadrži cetirizin dihidroklorid 10 mg;

pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, laktoza monohidrat, krospovidon, magnezijev stearat, aerosil, premaz SelecoatTM.

Oblik doziranja. Obložene tablete.

Farmakoterapijska skupina. Antihistaminici za sustavnu upotrebu.

PBX kod R06AE07.

Indikacije. Simptomatsko liječenje alergijskih bolesti: kronični (tijekom cijele godine) alergijski rinitis, sezonski alergijski rinitis, alergijski konjuktivitis, kronična idiopatska urtikarija, alergijski dermatitis.

kontraindikacije Preosjetljivost na Cetirizin-Astrapharm i druge komponente lijeka, teška nefropatija, trudnoća i dojenje, dob do 6 godina.

Doziranje i primjena. Djeci starijoj od 12 godina i odraslima propisuje se Cetirizin-Astrafarm 10 mg na dan, najbolje u večernjim satima. Lijek se može koristiti bez obzira na unos hrane. Trajanje liječenja određuje se pojedinačno i obično je 2-4 tjedna. Sa sezonskim alergijskim rinitisom - 3-6 tjedana, s kroničnom idiopatskom urtikarijom i kroničnim alergijskim rinitisom, liječenje se može nastaviti do 1 godine.

U bolesnika s bubrežnim zatajenjem, dozu treba smanjiti za polovicu.

Bolesnicima s zatajenjem jetre, posebno s istodobnim zatajivanjem bubrega, doza se mora odabrati pojedinačno.

Stariji pacijenti mogu biti osjetljiviji na lijek, što zahtijeva prilagođavanje doze.

Nuspojave Glavobolja, pospanost, vrtoglavica, blagi pad krvnog tlaka, povećani umor, slabost; reakcije preosjetljivosti, manifestacije kožnih alergijskih reakcija, bronhospazam, angioedem, laringitis; kserostomija, žgaravica, belching, gubitak apetita, bol u trbuhu, mučnina, proljev, povraćanje; kašalj; nos krvari. U nekih bolesnika uočen je hepatotoksični učinak lijeka (povećana aktivnost aminotransferaza, hepatitis).

Predozirati. Uz značajno predoziranje (50 mg cetirizin dihidroklorida) pospanost, moguće su povećane nuspojave.

Liječenje: ispiranje želuca, primjena enterosorbenata, simptomatsko liječenje. Specifični antidot nije poznat. Lijek se ne izlučuje tijekom dijalize.

Primjena tijekom trudnoće ili dojenja. Lijek se ne smije koristiti tijekom trudnoće, jer nema podataka o učinku na fetus..

Žene koje doje ne smiju uzimati lijek, jer njegovo izlučivanje majčinim mlijekom kod ljudi nije proučeno..

Djeca. Nema kliničkog iskustva s primjenom lijeka u djece mlađe od 6 godina.

Za djecu u dobi od 6 do 12 godina, lijek je propisan u različitom obliku doziranja, nakon 12 godina - kao u odraslih.

Značajke aplikacije. Lijek treba propisati s oprezom pacijentima na hemodijalizi..

Tijekom liječenja Cetirizinom-Astrafarmom ne preporučuje se konzumiranje alkoholnih pića, jer se mogu primijetiti pospanost i usporavanje psihomotornih reakcija.

Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja vozilima ili drugim mehanizmima. Budući da lijek može izazvati pospanost, treba biti oprezan pri upravljanju vozilima, radu sa strojevima ili u slučaju aktivnosti, što zahtijeva brzu reakciju.

Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija. Istodobna primjena cetirizin dihidroklorida u dozi od 20 mg i cimetidina u dozi od 400 mg ne utječe na manifestacije kožne reakcije izazvane ubrizgavanjem histamina, u usporedbi s istom reakcijom kada se uzima jedan cetirizin dihidroklorid.

Potrebno je pažljivo propisati Cetirizin-Astrapharm i lijekove koji inhibiraju središnji živčani sustav, čak i ako nema izravnih dokaza o njihovoj interakciji.

Uz istodobnu primjenu Cetirizin-Astrafarma i teofilina (posebno ako doze teofilina prelaze 400 mg), može se primijetiti porast koncentracije Cetirizin-Astrapharma u krvnom serumu i njegovo relativno predoziranje zbog smanjenja očistka.

Istodobna primjena Cetirizin-Astrafarma s lijekovima koji pokazuju ototoksični učinak, na primjer, s gentamicinom, može prikriti simptome ototoksičnosti, poput tinitusa i vrtoglavice.

farmakodinamiku. Cetirizin-Astrapharm je antihistamin, selektivni blokator perifernih H1-histaminskih receptora. Sprječava učinke histamina, poput ekspanzije i povećane propusnosti kapilara (razvoj edema, urtikarija, crvenilo), stimulaciju osjetljivih živčanih završetaka (svrbež, bol) i kontrakciju glatkih mišića dišnog i probavnog trakta. Osim antihistaminskog djelovanja, Cetirizin-Astrapharm ima i antialergijsko djelovanje. U kasnoj fazi alergijske reakcije inhibira otpuštanje histamina i migraciju eozinofila, slabeći tako kasnu alergijsku reakciju. Smanjuje bronhokonstrikciju uzrokovanu histaminom u bronhijalnoj astmi.

Cetirizin-Astrapharm je derivat piperazina, koji je u svojoj kemijskoj strukturi karboksilirani derivat hidroksizina - njegov glavni metabolit. Zbog izražene polarnosti i snažne povezanosti s proteinima krvne plazme, kao i niske lipofilnosti, cetirizin prodire kroz krvno-moždanu barijeru mnogo gore od hidroksizina, te stoga praktički nema inhibicijski učinak na središnji živčani sustav.

farmakokinetika. Cetirizin-Astrapharm se brzo apsorbira iz probavnog trakta. Maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi postiže se nakon 40-60 minuta. Maksimalni terapeutski učinak javlja se nakon otprilike 4-8 sati i traje do 24 sata. Oko 93% lijeka veže se na proteine ​​plazme. Izlučuje se mokraćom, otprilike 70%, uglavnom nepromijenjeno. Uz zatajenje bubrega eliminacija usporava.

Osnovna fizikalno-kemijska svojstva: okrugle tablete s dvostrukom izbočenom površinom, obložene bijelom školjkom, Na rasjedu su vidljiva dva sloja.

Rok trajanja. 3 godine.

Ne koristite lijek nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Uvjeti skladištenja. Čuvati na suhom, zaštićenom od svjetlosti, mjestu nedostupnom djeci, pri temperaturi ne većoj od 25 ° C.

Ključne riječi: cetirizin-astrapharm upute, primjena cetirizin-astrapharma, cetirizin-astrafharm sastav, cetirizin-astrafarm recenzije, cetirizin-astrafharm analozi, cetirizin-astrapharm doziranje, lijek cetirizin-astrapharm, cijena, cetirizin-astrapharm, cijena, cetirizin-astrapharm, cijena.

cetirizinski

Klinička i farmakološka skupina

Djelatna tvar

Oblik otpuštanja, sastav i pakiranje

◊ tablete, filmom obložene bijele ili gotovo bijele, okrugle, bikonveksne; presjek - jezgra je bijela ili gotovo bijela.

1 kartica.
cetirizin dihidroklorid10 mg

Pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, laktoza monohidrat, krospovidon, magnezijev stearat, koloidni silicijev dioksid.

Sastav školjke: [hipromeloza, talk, titanov dioksid, makrogol 4000] ili [omotač suhog bijelog filma koji sadrži hipromelozu, talk, titanov dioksid, makrogol 4000].

10 komada. - blister pakiranje (1) - paketi od kartona.
10 komada. - blister pakiranje (2) - paketi od kartona.
10 komada. - blister pakiranje (3) - paketi od kartona.

farmakološki učinak

Kompetitivni histaminski antagonist, metabolit hidroksizina, blokira H1 histaminske receptore. Sprječava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, ima antipruritski i antieksudativni učinak. Utječe na ranu fazu alergijskih reakcija, ograničava oslobađanje upalnih medijatora u kasnoj fazi alergijske reakcije, smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila. Smanjuje propusnost kapilara, sprječava razvoj edema tkiva, ublažava grč u glatkim mišićima.

Eliminira kožnu reakciju na unošenje histamina, specifičnih alergena, kao i hlađenje (s hladnom urtikarijom).

Gotovo da nema antikolinergičkih i antiserotoninskih učinaka. U terapijskim dozama praktički ne uzrokuje sedativni učinak. Početak djelovanja nakon jednokratne doze od 10 mg cetirizina - nakon 20 minuta (u 50% bolesnika) i nakon 60 minuta (u 95% bolesnika), traje više od 24 sata. Na pozadini liječenja, tolerancija na antihistaminsko djelovanje cetirizina ne razvija se. Nakon prekida liječenja, učinak traje do 3 dana.

farmakokinetika

Brzo se apsorbira iz probavnog trakta, vrijeme za postizanje C max nakon gutanja je 1 sat.Hrana ne utječe na cjelovitost apsorpcije (AUC), ali produžuje vrijeme postizanja C max za 1 sat i smanjuje vrijednost C max za 23%. Kada se uzima u dozi od 10 mg 1 puta / dan tijekom 10 dana, ravnotežna koncentracija u plazmi iznosi 310 ng / ml i opaža se 0,5-1,5 sati nakon primjene. Komunikacija s proteinima u plazmi iznosi 93% i ne mijenja se u koncentraciji cetirizina u rasponu od 25-1000 ng / ml. Farmakokinetički parametri cetirizina mijenjaju se linearno kada se primjenjuju u dozi od 5-60 mg. V d - 0,5 l / kg. Metabolizira se u malim količinama u jetri O-delkilacijom, čime se tvori farmakološki neaktivan metabolit (za razliku od drugih blokatora H1 histaminskih receptora koji se u jetri metaboliziraju putem citokromskog sustava P450). Ne kumulira se. 2/3 lijeka izlučuje se nepromijenjeno bubrezima, a oko 10% - kroz crijeva.

Sistemski klirens - 53 ml / min. T 1/2 u odraslih - 7-10 sati, u djece 6-12 godina - 6 sati, u djece 2-6 godina - 5 sati, u djece od 6 mjeseci do 2 godine - 3 sata, U starijih bolesnika T 1 / 2 povećava se za 50%, sistemski klirens smanjuje se za 40% (smanjena bubrežna funkcija).

U bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega (klirens kreatinina ispod 40 ml / min) klirens lijeka se smanjuje, a T 1/2 produžuje (tako da se u bolesnika na hemodijalizi ukupni klirens smanjuje za 70% i iznosi 0,3 ml / min / kg, i T 1/2 se produžuje 3 puta), što zahtijeva odgovarajuću promjenu režima doziranja.

Bolesnici s kroničnim bolestima jetre (hepatocelularna, kolestatska ili bilijarna ciroza) imaju porast T 1/2 za 50% i smanjenje ukupnog klirensa za 40% (ispravljanje režima doziranja potrebno je samo uz istodobno smanjenje brzine glomerularne filtracije). Prodire u majčino mlijeko.

indikacije

  • sezonski i višegodišnji alergijski rinitis i konjuktivitis (svrbež, kihanje, rinoreja, lakriminacija, hiperemija konjunktiva);
  • urtikarija (uključujući kroničnu idiopatsku urtikariju);
  • sijena groznica (sijena groznica);
  • svrabež
  • angioedem (Quinckeov edem);
  • svrbežne alergijske dermatoze.

kontraindikacije

  • smanjena bubrežna funkcija (klirens kreatinina 30-49 ml / min);
  • kronično zatajenje bubrega;
  • djeca mlađa od 6 godina;
  • trudnoća;
  • razdoblje dojenja;
  • preosjetljivost na cetirizin, druge komponente lijeka, hidroksizin.

Mjere predostrožnosti: starija dob (moguće smanjena glomerularna filtracija).

doza

Unutra, bez obzira na unos hrane, bez žvakanja i pijenja puno tekućine, najbolje u večernjim satima.

Odrasli i djeca starija od 6 godina (s tjelesnom težinom većom od 30 kg) - 1 tab. 1 put / dan.

Nuspojave

Lijek se obično dobro podnosi. Nuspojave su rijetke i prolazne..

Probavni sustav: suha usta, dispepsija.

Iz živčanog sustava: vrtoglavica, glavobolja, pospanost, umor, uznemirenost, migrena.

Alergijske reakcije: angioedem, kožni osipi, svrbež, urtikarija.

Predozirati

Simptomi (kada uzimate jednu dozu od 50 mg): suha usta, pospanost, zadržavanje mokraće, zatvor, anksioznost, razdražljivost.

Liječenje: ispiranje želuca, simptomatska terapija. Nije utvrđen specifičan protuotrov. Hemodijaliza je neučinkovita.

Interakcija lijekova

Zajednička primjena s teofilinom (400 mg / dan) dovodi do smanjenja ukupnog klirensa cetirizina (kinetika teofilina se ne mijenja).

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematoksičnost lijeka.

Nisu pronađene klinički značajne interakcije s drugim lijekovima (pseudoefedrin, cimetidin, ketokonazol, eritromicin, azitromicin, diazepam, glipizid).

posebne upute

Ne preporučuje se istodobna upotreba alkohola i lijekova koji tlače središnji živčani sustav..

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i upravljačkim mehanizmima:

Tijekom razdoblja liječenja potrebno je suzdržati se od uključenja u potencijalno opasne aktivnosti koje zahtijevaju povećanu koncentraciju pažnje i brzinu psihomotornih reakcija. Iznad doze od 10 mg / dan, sposobnost brzog reagiranja može se pogoršati..

Trudnoća i dojenje

Upotreba lijeka tijekom trudnoće se ne preporučuje. Jer cetirizin prelazi u majčino mlijeko, nije propisan tijekom dojenja.

Upotreba u djetinjstvu

Djeca starija od 6 godina (težine više od 30 kg) - 1 tab. 1 put / dan.

Kontraindicirano kod djece mlađe od 6 godina.

U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

  • smanjena bubrežna funkcija (klirens kreatinina 30-49 ml / min);
  • kronično zatajenje bubrega.

Kartica Tsetirizin-Astrafarm. PO 10mg br 10

Cetirizin-Astrapharm - pružit će simptomatsko liječenje nazalnih i očnih simptoma sezonskog i upornog alergijskog rinitisa, kronične idiopatske urtikarije.

Struktura

Djelatna tvar - cetirizin.

Jedna tableta sadrži 10 mg u smislu 100%.

Pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, laktoza, monohidrat, magnezijev stearat, krospovidon, bezvodni koloidni silicijev dioksid, hipromeloza, polietilen glikol makrogol 6000, titanov dioksid E 171.

kontraindikacije

Preosjetljivost na aktivnu tvar ili bilo koji od pomoćnih sastojaka koji čine lijek, na hidroksizin ili bilo koji derivat piperazina.

Teško oštećenje bubrega.

Bolesnici s rijetkim nasljednim oblicima intolerancije galaktoze, nedostatkom Lapp-a laktaze ili malapsorpcijom glukoze i galaktoze ne smiju uzimati cetirizin u obliku obloženih tableta.

Način primjene

Djeci od 12 godina i odraslima propisuje se 10 mg dnevno, najbolje navečer.

Trajanje liječenja određuje se pojedinačno i obično je 2-4 tjedna.

Sa sezonskim alergijskim rinitisom u trajanju od 3-6 tjedana, s kroničnom idiopatskom urtikarijom i kroničnim alergijskim rinitisom, liječenje se može nastaviti do 1 godine.

U bolesnika s bubrežnim zatajivanjem preporučenu dozu treba smanjiti za polovicu.

Bolesnicima s zatajenjem jetre, posebno s istodobnim zatajivanjem bubrega, doza se mora odabrati pojedinačno.

Stariji pacijenti mogu biti osjetljiviji na lijek, što zahtijeva prilagođavanje doze.

Značajke aplikacije

Trudna

Nedovoljno podataka o učinku lijeka tijekom trudnoće.

Savjetuje se oprez propisivanju lijeka trudnicama u slučajevima kada, prema riječima liječnika, koristi od aplikacije nadmašuju potencijalni rizik za plod.

Prodire u majčino mlijeko u koncentracijama 25-90% koncentracije u plazmi, ovisno o vremenu nakon upotrebe lijeka..

Stoga treba biti oprezan ženama koje doje..

vozači

Objektivna procjena sposobnosti upravljanja vozilima, prisutnosti latentne pospanosti i sposobnosti rada na transporteru nije otkrila nikakve klinički značajne učinke pri korištenju lijeka u preporučenoj dozi od 10 mg.

Za djecu

Lijek u obliku obloženih tableta ne preporučuje se djeci mlađoj od 12 godina, jer ovaj oblik doziranja ne omogućuje odabir prave doze.

Predozirati

Simptomi promatrani kod predoziranja cetirizina, koji su uglavnom povezani s njegovim učinkom na središnji živčani sustav ili s manifestacijama koje mogu nalikovati antikolinergičnom učinku.

Nuspojave koje su se dogodile nakon uzimanja doze najmanje 5 puta više od preporučene dnevne doze uključuju zbunjenost, proljev, vrtoglavicu, pojačani umor, glavobolju, nelagodu, mirijazu, svrbež, tjeskobu, sedaciju, pospanost, stupor, tahikardija, drhtavica i zadržavanje mokraće.

Nuspojave

Zabilježena su slučajevi oslabljene funkcije jetre s povećanjem jetrenih enzima u kombinaciji s povećanjem bilirubina.

U većini slučajeva ti su simptomi nestali nakon prekida liječenja..

Uobičajeni poremećaji: umor, vrtoglavica, glavobolja, bol u trbuhu, suha usta, mučnina, pospanost, faringitis.

Među djecom u dobi od 6 mjeseci do 12 godina koja su bila uključena u placebo kontrolirane kliničke ili farmakokliničke studije, nuspojave lijeka identificirane su s učestalošću od 1% ili većom: proljev, pospanost, rinitis, umor.

Uvjeti skladištenja

Datum isteka 3 godine.

Čuvati u originalnom pakiranju na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C..

Cetirizin (cetirizin)

Rusko ime

Latinski naziv tvari je cetirizin

Kemijsko ime

[2- [4 - [(4-klorofenil) fenilmetil] -1-piperazinil] etoksi] octena kiselina (kao hidroklorid)

Bruto formula

Farmakološka skupina tvari Cetirizin

Nozološka klasifikacija (ICD-10)

CAS kod

Karakteristike tvari Cetirizin

Piperazinski derivat, bijeli kristalni prah, topiv u vodi, molekulska masa - 461.82.

Farmakologija

Cetirizin je metabolit hidroksizina, spada u skupinu konkurentnih antagonista histamina i blokira H1-histaminski receptori.

Osim antihistaminskog učinka, cetirizin sprečava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija: u dozi od 10 mg, 1 ili 2 puta dnevno inhibira kasnu fazu agregacije eozinofila u koži i konjuktivti bolesnika s alergijskim reakcijama.

Klinička učinkovitost i sigurnost

Studije na zdravim dobrovoljcima pokazale su da cetirizin, kada se uzima u dozama od 5 ili 10 mg, značajno inhibira reakciju u obliku osipa i crvenila na unošenje visoke koncentracije histamina u kožu, ali nije utvrđena povezanost s učinkovitošću. U 6-tjednoj placebo kontroliranoj studiji u koju je sudjelovalo 186 bolesnika s alergijskim rinitisom i istodobnom bronhijalnom astmom blagog i umjerenog tijeka, pokazano je da uzimanje cetirizina u dozi od 10 mg jednom dnevno smanjuje simptome rinitisa i ne utječe na rad pluća.

Rezultati ove studije potvrđuju sigurnost cetirizina u bolesnika s alergijama i bronhijalnom astmom blagog do umjerenog tijeka..

U placebo kontroliranoj studiji pokazano je da uzimanje cetirizina u dozi od 60 mg / dan tijekom 7 dana nije uzrokovalo klinički značajno produženje QT intervala. Unos cetirizina u preporučenoj dozi pokazao je poboljšanje kvalitete života pacijenata s višegodišnjim i sezonskim alergijskim rinitisom.

Djeca. U 35-dnevnom istraživanju u kojem su sudjelovali pacijenti stari 5-12 godina nije bilo znakova imuniteta na antihistaminski učinak cetirizina. Normalna reakcija kože na histamin vraćena je u roku od 3 dana nakon povlačenja lijeka ponovljenom uporabom.

U 7-dnevnom placebo kontroliranom ispitivanju cetirizina, u obliku sirupa, u kojem su sudjelovala 42 pacijenta u dobi od 6 do 11 mjeseci, dokazana je sigurnost njegove upotrebe. Cetirizin je propisan u dozi od 0,25 mg / kg 2 puta dnevno, što otprilike odgovara 4,5 mg dnevno (raspon doza bio je od 3,4 do 6,2 mg dnevno).

Uporaba u djece od 6 do 12 mjeseci moguća je samo prema uputama liječnika i pod strogim liječničkim nadzorom.

Farmakokinetički parametri cetirizina kada se uzima u dozama od 5 do 60 mg variraju linearno.

Tmaksimum u krvnoj plazmi je (1 ± 0,5) h, i Cmaksimum - 300 ng / ml.

Farmakokinetički parametri kao što je Cmaksimum u krvnoj plazmi i AUC su homogeni. Jedenje ne utječe na cjelovitost apsorpcije cetirizina, iako se njegova brzina smanjuje. Bioraspoloživost različitih oblika doziranja cetirizina je usporediva.

Cetirizin (93 ± 0,3)% veže se na proteine ​​u plazmi. Vd iznosi 0,5 l / kg. Cetirizin ne utječe na vezanje proteina varfarina.

Cetirizin ne prolazi opsežni primarni metabolizam.

T1/2 otprilike 10 sati.

Prilikom uzimanja cetirizina u dnevnoj dozi od 10 mg tijekom 10 dana, nije primijećena kumulacija.

Oko 2/3 uzete doze izlučuje se nepromijenjeno u urinu.

Posebne skupine bolesnika

Starije osobe. U 16 starijih osoba s jednom dozom cetirizina u dozi od 10 mg T1/2 bio je 50% veći, a klirens tla je bio 40% niži nego kod starijih ljudi.

Smanjenje klirensa cetirizina u starijih bolesnika vjerojatno je povezano sa smanjenjem bubrežne funkcije kod ove kategorije bolesnika..

Zatajenje bubrega. U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (kreatinin Cl> 40 ml / min), farmakokinetički parametri slični su onima u zdravih dobrovoljaca s normalnom bubrežnom funkcijom.

U bolesnika s umjerenim zatajivanjem bubrega i bolesnika na hemodijalizi (Cl kreatinin T1/2 3 puta duže, a ukupni klirens smanjen je za 70% u usporedbi sa zdravim dobrovoljcima s normalnom noćnom funkcijom.

Za bolesnike s umjerenom ili teškom bubrežnom insuficijencijom, potrebna je odgovarajuća promjena režima doziranja (vidjeti "Doziranje i primjena").

Tijekom hemodijalize cetirizin se slabo uklanja iz tijela.

Zatajenje jetre. U bolesnika s kroničnim bolestima jetre (hepatocelularna, kolestatska i bilijarna ciroza) s jednom dozom cetirizina u dozi od 10 ili 20 mg T1/2 povećava se za oko 50%, a klirens se smanjuje za 40% u usporedbi sa zdravim ispitanicima. Prilagođavanje doze potrebno je samo ako pacijent s zatajenjem jetre ima i istovremeno bubrežno zatajenje.

Djeca. T1/2 u djece od 6 do 12 godina je 6 sati, od 2 do 6 godina - 5 sati, od 6 mjeseci do 2 godine - smanjeno na 3,1 sat.

Uporaba tvari Cetirizin

Za ublažavanje nazalnih i očnih simptoma višegodišnjeg (perzistentnog) i sezonskog (povremenog) alergijskog rinitisa i alergijskog konjuktivitisa (svrbež, kihanje, začepljenost nosa, rinoreja, solzenje, hiperemija konjunktiva); simptomi sijene groznice (sijena groznica); simptomi urtikarije (uključujući kroničnu idiopatsku), drugih alergijskih dermatoza, uključujući alergijski dermatitis, popraćen svrbežom i osipima, u odraslih i djece od 6 mjeseci (u obliku kapi) ili od 6 godina (u obliku tableta).

Uporaba u djece od 6 do 12 mjeseci moguća je samo prema uputama liječnika i pod strogim liječničkim nadzorom.

kontraindikacije

Preosjetljivost na cetirizin, hidroksizin ili bilo koji derivat piperazina; zatajenje bubrega u krajnjem stadiju (potrebno je prilagođavanje doze Cl kreatinin Cl> 10 ml / min); bolesnici starije životne dobi (s smanjenjem glomerularne filtracije vezano uz dob); epilepsija i pacijenti s povećanom konvulzivnom spremnošću; bolesnici s faktorima koji predisponiraju zadržavanje mokraće (vidjeti „Mjere opreza“); dob do 1 godine (za oblik doziranja kapi); dojenje.

Trudnoća i dojenje

U analizi prospektivnih podataka više od 700 slučajeva ishoda trudnoće, nije bilo slučajeva stvaranja malformacija, embrionalne i neonatalne toksičnosti s jasnom uzročno-posljedičnom vezom s primjenom cetirizina.

Eksperimentalne studije na životinjama nisu otkrile nikakve izravne ili neizravne štetne učinke cetirizina na plod koji se razvija, trudnoću i postnatalni razvoj.

Odgovarajuća i strogo kontrolirana klinička ispitivanja sigurnosti cetirizina tijekom trudnoće nisu provedena, tako da se ne bi trebao primjenjivati ​​tijekom trudnoće.

Aktivnost FDA kategorije F - B.

Cetirizin se izlučuje u majčino mlijeko - od 25 do 90% njegove koncentracije u krvnoj plazmi, ovisno o vremenu nakon primjene. Tijekom dojenja koristi se nakon savjetovanja s liječnikom ako očekivana korist za majku nadmašuje potencijalni rizik za dijete.

Plodnost. Dostupni podaci o učincima na plodnost kod ljudi su ograničeni, ali nisu utvrđeni štetni učinci na plodnost..

Nuspojave tvari cetirizin

Podaci o kliničkim ispitivanjima

Klinička ispitivanja pokazala su da primjena cetirizina u preporučenim dozama dovodi do razvoja manjih štetnih učinaka na središnji živčani sustav, uključujući pospanost, umor, vrtoglavicu i glavobolju. U nekim slučajevima zabilježena je paradoksna stimulacija CNS-a..

Iako je cetirizin selektivni blokator perifernog H1-receptora i praktički nema antikolinergički učinak, zabilježeni su izolirani slučajevi otežanog mokrenja, kršenja smještaja i suha usta..

Zabilježene su disfunkcije jetre koje su popraćene povišenim jetrenim enzimima i bilirubinom. U većini slučajeva, nuspojave koje su riješene nakon prekida liječenja cetirizinom.

Popis neželjenih nuspojava. Postoje podaci dobiveni u dvostruko slijepim kontroliranim kliničkim ispitivanjima čiji je cilj usporedba cetirizina i placeba ili drugih antihistaminika koji se koriste u preporučenim dozama (10 mg jednom dnevno za cetirizin) u više od 3200 bolesnika na temelju kojih se može izvršiti pouzdana analiza podaci o sigurnosti.

Prema rezultatima kombinirane analize, u placebo kontroliranim ispitivanjima koja su koristila cetirizin u dozi od 10 mg (n = 3260) i placebo (n = 3061) otkrivene su sljedeće nuspojave s učestalošću od 1% ili većom.

Opći poremećaji i poremećaji na mjestu ubrizgavanja: umor - 1,63 i 0,95%.

Iz živčanog sustava: vrtoglavica - 1,1 i 0,98%; glavobolja - 7,42 i 8%.

Iz probavnog trakta: bol u trbuhu - 0,98 i 1,08%; suha usta - 2,09 i 0,82%; mučnina - 1,07 i 1,14%.

Iz psihe: pospanost - 9,63 i 5%.

Iz dišnog sustava, prsnog koša i medijastinalnih organa: faringitis - 1,29 i 1,34%.

Iako je učestalost pospanosti u skupini sa cetirizinima bila veća nego u skupini koja je primala placebo, u većini slučajeva ovaj štetni događaj je bio blag ili umjeren. Objektivna procjena provedena u drugim studijama potvrdila je da primjena cetirizina u preporučenoj dnevnoj dozi kod zdravih mladih dobrovoljaca ne utječe na njihovu svakodnevnu aktivnost.

Djeca. U ispitivanjima placeba kontroliranih kod djece u dobi od 6 mjeseci do 12 godina, sljedeće nuspojave identificirane su s učestalošću od 1% ili većom u skupinama koje su uzimale cetirizin (n = 1656) i placebo (n = 1294).

Iz gastrointestinalnog trakta: proljev - 1 i 0,6%.

Iz psihe: pospanost - 1,8 i 1,4%.

Iz dišnog sustava, prsa i medijastinalnih organa: rinitis - 1,4 i 1,1%.

Opći poremećaji i poremećaji na mjestu ubrizgavanja: umor - 1 i 0,3%.

Iskustvo nakon registracije

Pored nuspojava utvrđenih tijekom kliničkih ispitivanja i gore opisanih, primijećene su sljedeće nuspojave kod upotrebe cetirizina nakon registracije..

Nuspojave su prikazane u nastavku prema klasi MedDRA organa i učestalosti razvoja na temelju podataka o cetiririzinu nakon registracije..

Učestalost nuspojava utvrđena je na sljedeći način: vrlo često (≥1 / 10); često (≥1 / 100, uključujući amneziju.

Sa strane organa vida: vrlo rijetko - kršenje smještaja, zamagljen vid, nistagmus.

Na slušnim organima: nepoznata frekvencija - vrtoglavica.

Od CCC-a: rijetko - tahikardija.

Iz probavnog sustava: rijetko - proljev.

Hepatobiliarni poremećaji: rijetko - promjena u funkcionalnim testovima jetre (povećana aktivnost transaminaza, alkalna fosfataza, gama-glutamil transferaza i razina bilirubina).

S kože: rijetko - osip, svrbež; rijetko - urtikarija; vrlo rijetko - angioedem, trajni eritem lijeka.

Iz mokraćnog sustava: vrlo rijetko - disurija, enureza; učestalost nepoznata - zadržavanje mokraće.

Opći poremećaji: rijetko - astenija, nelagoda; rijetko - periferni edem.

Istraživanje: rijetko - debljanje.

Interakcija

Na temelju analize farmakodinamike, farmakokinetike cetirizina, interakcija s drugim lijekovima nije vjerojatna.

Nije bilo značajne interakcije s pseudoefedrinom ili teofilinom (u dozi od 400 mg / dan) u posebnim studijama interakcije lijekova.

Istodobna primjena cetirizina s etanolom i drugim lijekovima koji inhibiraju središnji živčani sustav može dodatno smanjiti koncentraciju pažnje i brzinu reakcija, iako cetirizin ne pojačava učinak etanola (kada je njegova koncentracija u krvi 0,5 g / l).

Predozirati

Simptomi (mogu se pojaviti s jednom dozom cetirizina u dozi od 50 mg): zbunjenost, proljev, vrtoglavica, pojačani umor, glavobolja, nelagoda, mdrijaza, svrbež, anksioznost, slabost, sedacija, pospanost, stupor, tahikardija, tremor, zadržavanje mokraće.

Liječenje: ispiranje želuca ili stimulacija povraćanja, imenovanje aktivnog ugljena; potporna i simptomatska terapija. Ne postoji specifičan protuotrov. Hemodijaliza je neučinkovita.

Način primjene

Mjere opreza Cetirizin

Zbog potencijalnog inhibicijskog učinka na središnji živčani sustav, potrebno je biti oprezan prilikom propisivanja cetirizina u obliku kapi za oralnu primjenu djeci mlađoj od 1 godine sa sljedećim čimbenicima rizika za sindrom iznenadne smrti dojenčadi, poput (ali nije ograničen na ovaj popis) sindroma apneje u snu ili sindroma iznenadne novorođenčadi smrt dojenčadi u brata ili sestru; zloupotreba droga ili pušenje tijekom trudnoće; dob mlade majke (19 godina i mlađi); pušenje pušenja dadilje koja brine o djetetu (jedno pakiranje cigareta dnevno ili više); djeca koja redovito zaspaju licem prema dolje i koja ne leže na leđima; nedonoščad (gestacijska dob manja od 37 tjedana) ili rođena s nedovoljnom tjelesnom težinom (ispod 10. postotka gestacijske dobi); zajednička primjena lijekova koji imaju depresivni učinak na središnji živčani sustav.

U bolesnika s oštećenjem leđne moždine, hiperplazija prostate, kao i u prisutnosti drugih faktora koji predisponiraju, potreban je oprez zbog zadržavanja mokraće, jer cetirizin može povećati rizik od zadržavanja mokraće.

Savjetuje se oprez pri primjeni cetirizina istodobno s etanolom, iako nije primijećena klinički značajna interakcija s etanolom u terapijskim dozama (u koncentraciji etanola u krvi od 0,5 g / l). Oprez treba biti oprezan bolesnicima s epilepsijom i povećanom konvulzivnom spremnošću..

Prije propisivanja alergoloških testova, preporučuje se trodnevno pranje zbog činjenice da su H blokatori1-histaminski receptori inhibiraju razvoj kožnih alergijskih reakcija.

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima, mehanizme. Objektivna procjena sposobnosti upravljanja vozilima i upravljačkih mehanizama nije pouzdano otkrila štetne učinke prilikom primjene cetirizina u preporučenoj dozi. Međutim, preporučljivo je pacijentima s manifestacijama pospanosti dok uzimaju cetirizin da se suzdrže od vožnje, bave se potencijalno opasnim aktivnostima ili upravljaju mehanizmima koji zahtijevaju povećanu koncentraciju pažnje i brzinu psihomotornih reakcija..